szczypta.com

Szczyptacom

  • Strona główna
  • Przepisy
  • Gadżety
  • Wskazówki
  • O mnie

Kimchi z ananansa

13/05/2020 by szczypta.com

kimchi z ananansa

Dla nikogo chyba nie jest tajemnicą, że kuchnia azjatycka bliska jest mojemu sercu. Połączenia smaków, subtelny balans między nimi, oraz mnóstwo aromatów. Kuchnia koreańska zyskuje w  naszym kraju na popularności. Koreańczycy podobnie jak my, kochają kiszoną kapustę. Mój dzisiejszy wpis poświęcony jest fermentacji, szybkiej, prostej i zaskakującej. Ananas kimchi, połączenie kwaśnego ze słodkim, słonym i pikantnym. Feeria smaków, ekspolzja orzeźwienia i ogień…  Jeśli raz spróbujecie, ten smak zostanie z wami na zawsze. Jestem pewien, że w nadchodzącym sezonie grillowym kimchi z ananasa będzie nieodzownym elementem każdego party.

Do przygotowania dania potrzebuję:
1 świeżego ananasa
1 łyżka soli
1 łyżka cukru
3 ząbki czosnku
1 łyżka startego imbiru
kilka zielonych części dymki
2 łyżki sosu sojowego
2 kopiate łyżki papryki Gochugaru

Ananasa obieram, wykrawam twardy łykowaty pień, miąższ dzielę na części wielkości kęsa. Po obraniu jednego ananasa zostaje ok. kilograma miąższu. Przekładam go do miski, dodaję sól i cukier i mieszam dokładnie. Zostawiam na około godzinę, po czym odlewam powstały sok i zachowuję go na później. Czosnek oraz imbir trę na tarce, dymkę kroję na 1-2 cm kawałki.  Do ananasa kolejno dodaję wszystkie składniki, imbir, czosnek, dymkę, sos sojowy oraz paprykę Gochugaru. Wszystkie składniki dokładnie mieszam i przekładam do czystego, wyparzonego słoika, ananasa układam w słoiku dość szczelnie, lekko dociskając. Na samą górę wlewam wcześniej odlany sok, tak by przykryć ananasa w całości płynem.

Papryka Gochugaru ma bardzo charakterystyczny zapach i to ona nadaje temu daniu wyjątkowy charakter. Można ją kupić praktycznie w każdym sklepie z azjatycką żywnością. Ja wykorzystuję tą paprykę bez przerwy, nie tylko do dań z kuchni azjatyckiej. Ilość dodanej  papryki tak naprawdę zależy od Waszych upodobań smakowych. Jeśli lubicie ogień dajcie jej więcej, mniej – jeśli wolicie tylko lekkie pieczenie na języku. Dla mnie 2-3 łyżki są optymalne.

Słoik przykrywam zakrętką, jednak jej nie dokręcam. Odstawiam w ciepłe miejsce. Zazwyczaj po 1 – 2 dniach pojawia się lekko kwaśny smak i ananas gotowy jest do spożycia. Takiego ananasa przechowuję w lodówce. U mnie znika w zastraszająco szybkim tempie.

W kategorii:Azjatycka, Sałatki Tagi:ananas, gochugaru, kimchi

« Chinkali – gruzińskie pierogi z jagnięciną
Jajko na miękko »

Szukaj

Kategorie

Arabska Azjatycka Bez mięsa Cielęcina Dipy i sosy Drób Gadżety Jagnięcina Makarony Owoce morza Piąta ćwiartka Ryby Sałatki Sous Vide Słodkości Thermomix Warzywa Wieprzowina Wołowina Wskazówki Zupy Śródziemnomorska
  • Email
  • Facebook
  • Instagram
  • YouTube

Warto zobaczyć

https://youtu.be/XzZW9cpYHeE

Gotowanie to ciągłe poszukiwanie i doskonalenie. To też małe i większe podróże kulinarne. Przygotowujemy odpowiednie naczynia, składniki i zaczynamy przygodę, przenosząc się na chwilę w rejon z którego pochodzi potrawa.

Z Mojej Kuchni najczęściej podróżuję do Prowansji, Portugalii, Hiszpanii, Maroko, Libanu, Wietnamu i Tajlandii, albo ogólniej rzecz ujmując do Azji i w obszar basenu Morza Śródziemnomorskiego. Z deserów najbardziej lubię steki stąd deserów będzie tu stanowczo mniej. Zapraszam na małą kulinarną wycieczkę!

  • Email
  • Facebook
  • Instagram
  • Pinterest
marzec 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
« lut    

Copyright © 2023 · Foodie Pro Theme by Shay Bocks · Built on the Genesis Framework · Powered by WordPress